Eylül Denizinde Bir Martı

Eli kalem tutan bir kimsenin büyük mutluluk duyduğu günlerden bir tanesi her halde kitabı neşredildiği zamandır. Ürünlerini meraklılarıyla paylaşmak, gelecek yıllara, gelecek nesillere bir şeyler bırakmak düşüncesi bu mutluluğun önemli sebebidir. Buna, ileriki yıllarda anılmayı, hatırlanmayı da ilâve edebiliriz. Yeter ki bu ürünler art niyetsiz, halisane duygularla yazılmış, insanlığa faydalı şeyler olsun. İşte EYLÛL DENİZİNDE BİR MARTI da diğer kitaplarım gibi bu düşüncelerle vücûd buldu.

Bizimle ünsiyeti olan kimselerin bildiği üzere, 1992 yılında GÖLGE MİSÂLİ, 1994 yılında da MÂZÎ EFSÂNESİ adını taşıyan ve kendi imkânlarımla neşrettiğim iki şiir kitapçığımdaki şiirlerin birkaçında özünü bozmayan küçük düzeltmeler yaptıktan sonra, 12 şiir daha ilave ederek 2001 yılında GÜL FANTEZİSİ hayat bulmuştu. Anasam Yayınları arasında neşredilen bu şiir kitabımdan bir sene önce, yine Anasam Yayınları arasında çıkan ANADOLU HECECİLERİ – 4 adlı antolojide de 10 şiirim yer almıştı. Bütün bunlardan sonra şimdi de EYLÛL DENİZİNDE BİR MARTI’yı hazırladım.

Bu kitabın sayfaları arasında bulunan şiirlerimin bazıları 2005 yılında kendi imkânlarımla neşrettiğim İKİ DAMLA YAŞ BİRAZ TEBESSÜM adını taşıyan deneme kitabımın içerisinde konu gereği yer almıştı. Bir kısmı da Ocak 2008’den itibaren iki ayda bir neşretmekte olduğumuz NEVZUHUR unvanlı dergimizde görünmüştü. Bazıları da ilk defa bu kitapta gün yüzüne çıkıyor.

EYLÛL DENİZİNDE BİR MARTI’yı şiir severlere sunmaktan dolayı sevinçliyim. Bu vesile ile Türk Edebiyatı ve Kültürüne bir nebze katkımız olursa kendimi mutlu addederim. Elbette ki takdiri okuyucusunun olacaktır.

Mustafa AKBABA